
Vesela Mačkić, autor je i glavni koordinator projekta „Organska bašta u školi”, podržan od strane
Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Projekat „Preduzetne škole” sa temom organske bašte jedan je od najuspešnije realizovanih u Srbiji, i kao takav je predstavljen u Skupštini grada Novog Sada. Autor je projekta koji je više puta podržan od strane udruženja „Jasen”, kojim je unapređena ideja postojanja bašte u školama kao vid razvijanja svesti o održivom razvoju i implementaciji ekoloških tema u sve predmete.
Preko 400 učenika iz drugih škola imali su prilike da budu njihovi gosti i vide prednosti ovakvog načina rada, a kroz međuvršnjačku edukaciju podsticali su interesovanje da se ovakvi projekti prošire. Veruje da su u tome uspeli, jer od 2017. godine, urbano baštovanstvo i bašte u školama dobijaju na značaju i tom temom počinju da se bave i druga udruženja i ustanove. Autor je i koordinator projekta kojim su se predstavili na konkursu „Zelene škole Vojvodine” i svojim radom osvojili prvo mesto.
Učešćem u projektu „Design for Change Serbia” podstakla je svoje učenike da budu pokretači promene i formiraju Reciklažni centar u svojoj zajednici i time su doprineli smanjenju reciklažnog otpada. Svojim radom uticali su na celu društvenu zajednicu koja se uključila i pridružila inicijativi za zelenije okruženje.
Kao saradnik Mreže kulturnih stanica u Novom Sadu i Naučnog kluba u Novom Sadu, održala je preko 60 radionica „Uz nauku raSTEM” i 40 radionica „Urbana bašta” u zajednici. Bašte su deo stalne postavke na platou Kulturnih stanica, a upotpunjene su i Kišnim vrtom, koji je pravi primer održivog razvoja u zajednicama sa manjkom zelenih površina. Recenzent je udžbenika „Svet oko nas” za drugi razred, izdavača Klet, i „Preduzetništvo u školi”, izdavača Datastatus.
Proglašena je za najboljeg edukatora Srbije 2019. godine od strane udruženja „Živojin Mišić”. Bila je jedan od predstavnika Srbije na takmičenju Global Teacher Prize. Autor je udžbenika.
Saradnik je Udruženja naučnica Srbije „SRNA” na projektu podržanom od strane Centra za promociju nauke „Mali naučni rad – Preko cveta do sveta”. Cilj projekta je da deca kroz kontakt sa prirodom u okruženju Deliblatske peščare upoznaju različite biljne vrste i razviju osećaj odgovornosti prema ugroženim i retkim vrstama. Projekat se realizuje treću godinu zaredom i do sada je preko 150 učenika besplatno učestvovalo u aktivnostima. Predstavnik je Srbije na internacionalnom festivalu Science on Stage 2024. godine, koji je održan u avgustu u Finskoj, gde je imala priliku da prezentuje idejna rešenja upotrebe reciklažnih i jednostavnih materijala za primenu nauke u mlađem osnovnoškolskom uzrastu. Polaznik je Letnje škole za nastavnike u Atini, čime je postala deo tima za razvojno-istraživački projekat NBS EduWORLD-a.