Nastavnik računarstva i informatike
- Gimnazija „9. maj”, Niš
- Spoljni savetnik Ministarstva obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja
Dalibor Todorović je diplomirao na Elektronskom fakultetu na smeru Računarska tehnika i informatika. Radi kao nastavnik stručnih predmeta u IT odeljenju sa učenicima nadarenim za informatiku i računarstvo u Gimnaziji „9.maj” u Nišu. Od samog početka rada u obrazovanju zalaže se za modernizaciju i digitalizaciju nastavnog procesa. U svojoj nastavnoj praksi nastoji da razvija digitalne kompetencije učenika podsticanjem kritičkog mišljenja i sposobnosti analitičkog rešavanja problema kroz projektno orijentisanu nastavu upotrebom informaciono-komunikacionih tehnologija. Podučava svoje učenike da ne budu samo konzumenti već i kreatori digitalnih sadržaja, za šta su nagrađivani na mnogim nacionalnim i internacionalnim takmičenjima, smotrama i konkursima.
Kao član Pedagoškog društva informatičara Srbije, godinama se institucionalno zalaže za poboljšanje kvaliteta informatičkog obrazovanja učešćem u radnim grupama, takmičenjima, obukama i događajima koje ovo društvo realizuje ili podržava. Član je Radne grupe Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za redefinisanje informatičkih sadržaja u osnovnoj i srednjoj školi i nalazi se na listi ocenjivača rukopisa udžbenika za informatiku i računarstvo. Jedan je od Scientix ambasadora za Srbiju, naučne zajednice za unapređivanje STEM obrazovanja u Evropi. Takođe je ambasador programa Erasmus+ za Srbiju, kao i evropske mreže eTwinning, koja promoviše saradnju škola u Evropi i šire putem internet portala upotrebom informaciono-komunikacionih tehnologija na bezbedan način. U okviru ove mreže vrši obuke i pruža podršku nastavnicima, vaspitačima i stručnim saradnicima, kako na nacionalnom tako i na evropskom nivou.
Jedan je od eksperata u bazi Evropske komisije, odnosno jedan od eksternih evaluatora Erasmus+ projekata. Angažovan je od strane Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i Ministarstva kulture i informisanja kao ekspert za izradu Priručnika i digitalnu pripremu smernica za medijsku pismenost u okviru projekta „Podrška reformama medija u Republici Srbiji”. Takođe je angažovan kao sertifikovani konsultant/trener British Councila na projektu „Škole za 21. vek”, kao trener za direktore i nastavnike, kao voditelj obuka za nacionalni projekat „Digitalna učionica / Digitalno kompetentan nastavnik – uvođenje digitalnih udžbenika i digitalnih obrazovnih materijala”, ali i kao voditelj projekta „Razvoj digitalnih kompetencija” Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Autor je i realizator akreditovanih seminara na temu primene digitalnih alata u nastavi.
Učestvovao je na više desetina evropskih konferencija o obrazovanju kao učesnik, predavač, voditelj radionica i moderator. Dobitnik je više nacionalnih i internacionalnih nagrada i priznanja, među kojima su prva, druga i dva puta treća nagrada na nacionalnom konkursu „Digitalni čas”, zatim nagrada „STEM Ahead” European Schoolneta iz Brisela na takmičenju „STEM Alliance”, kao i prva nagrada Evropske komisije „eSkills for Jobs 2016” u kategoriji za izvanrednost u razvijanju digitalnih veština kroz izuzetnost u upotrebi IKT-a u nastavi, inovativan način razvijanja digitalnih veština učenika i kros-kurikularni pristup u podučavanju digitalnih veština.