32. SonS vebinar: Fraktali u nastavi matematike i fizike
Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje pozivaju sve prosvetne radnike da prate novi SonS vebinar u četvrtak, 26. 5. 2022, od 17:00, putem DL platforme.
Organizatori, Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje, svim koleginicama i kolegama koji budu prisustvovali vebinaru izdaće sertifikat za stručno usavršavanje unutar ustanove potpuno BESPLATNO.
Link za pristup svi prijavljeni dobiće na dan vebinara.
Predavanje „Fraktali u nastavi matematike i fizike”
„Oblaci nisu kugle, planine nisu stošci, obale nemaju oblik kružnice, kora drveta nije glatka, niti munja putuje po pravcu”, reči su oca fraktala Benoita Mandelbrota, koji nas upućuje na to da je celi svet oko nas i unutar nas sastavljen od neke vrste fraktala. Upravo ove reči su nas podstakle da osmislimo projektni zadatak za naše učenike. Teorija fraktala je našla primenu u raznim područjima čovekovog delovanja i postala nezamenljiv alat za razumevanje skrivenih pravilnosti prirode, pa smo odlučili da se na nastavi matematike i fizike bavimo upravo fraktalima.
Tokom predavanja prikazaćemo primer projektnog zadatka na temu fraktalne geometrije u matematici i fizici, koji smo sprovele među srednjoškolcima različitih smerova u našoj školi, kao i aktivnosti koje smo primenile.
Klasična geometrija služi za opisivanje oblika koji su nastali kao delo čovekovog uma. Za opisivanje složenijih nepravilnih oblika koji su nastali u prirodi koristi se fraktalna geometrija. Primeri nepravilnih, fraktalnih oblika od kojih je satkan naš svet su: snežne pahulje, listovi kupusa i paprati, krošnje drveća, sastav rečnih tokova, planinski lanci, munje i sl. Fraktali se smatraju jednom od najvećih tajni dizajna prirode i ljudima su poznati od davnina, samo ih kao takve nisu poznavali. Prema osnovnoj definiciji, fraktali predstavljaju geometrijske oblike koji poseduju svojstvo da je svaki njihov deo sličan celini.
Projektnim zadatkom na temu fraktala učenici su istražili i crtali razne fraktalne oblike, te aktivno učestvovali u nastavnom procesu i usvojili znanja o fraktalima koja mogu primeniti u svakodnevnom životu.
Ko će biti vaši predavači?
Lana Kovačić Švenda
Završila je PMF, smer Nastavnik matematike i informatike. Trenutno je zaposlena u srednjoj školi kao nastavnik matematike. Voli sve što je u vezi sa matematikom, a posebno da podučava metode drukčijeg računa (račun na abakusu). U slobodno vreme se bavi proučavanjem medicine kao nauke koja je usko povezana sa matematikom, te voli da zapisuje zadatke primene matematike u medicini. Takođe se bavi podučavanjem najmlađih kako bi postigli bolje pamćenje, logičko zaključivanje i imali fokus i koncentraciju za lakše savladavanje izazova.
Marina Trstenjak Petran
Marina Trstenjak Petran je profesorka fizike, koja ima 15 godina radnog iskustva u obrazovnom sistemu. Trenutno je zaposlena u srednjoj školi kao nastavnik fizike. Voli nauku i sve u vezi sa naukom. Rad sa decom je inspiriše. U slobodno vreme se bavi sprovođenjem raznih aktivnosti u saradnji s udruženjima i školskim i predškolskim ustanovama kojima promoviše STEM područje.
PRIJAVA JE SADA OTVORENA
Da biste pratili nova STEAM onlajn-predavanja, potrebno je da se što pre prijavite i osigurate sebi učešće na vreme. Posle održanih predavanja, imate mogućnost da sa našim predavačima popričate putem aplikacije „Google Meet” i pitate ih sve što vas zanima, a što vam može poslužiti da unapredite i oplemenite svoj nastavni pristup.
NAPOMENA: Članovi Instituta za moderno obrazovanje predavanja mogu da prate putem svojih naloga, dok je ostalim kolegama praćenje obezbeđeno putem linka koji dobijaju u prijavi.
Ukoliko želite uvek da budete u toku sa aktuelnim događajima Instituta za moderno obrazovanje, pridružite se našoj Viber zajednici.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs i sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.