Dani evropske kulturne baštine i Evropski dani istraživanja i inovacija uz STEM: Krug u narodnoj tradiciji, IT alati u oblasti kultutne baštine i Europeana kao resurs za STEM aktivnosti
Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje pozivaju sve vaspitače, učitelje, nastavnike opštih i stručnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se pridruže šestom po redu onlajn-predavanju, koje će se održati 24. septembra 2020. od 17:00h, preko jedinstvene Platforme za učenje na daljinu Instituta za moderno obrazovanje.
Ovog puta obeležavamo: Dane evropske kulturne baštine ovde i Evropske dane istraživanja i inovacija ovde.
PREDAVANJE 1: Naučni fenomen kruga u narodnoj tradiciji našeg kraja
Predavači: Snežana Tošović, nastavnica matematike, i Ivana Ćirjaković (etnolog u Narodnom muzeju Čačak)
Ideja je da se kroz izučavanje geometrijske ornamentike, kruga i rozete, povežu etnologija i matematika kao naučne discipline. Istraživačkim postupcima i tehnikama biće objašnjeno značenje ovih pojmova od praistorije do danas, kroz mitologiju i narodnu tradiciju. Učenicima će biti približen pojam kruga i kroz upoznavanje sa zaboravljenim zanatima i predmetima moravičkog kraja.
PREDAVANJE 2: Primena IT alata za obrazovanje u oblasti kulturnog nasleđa, priručnik, iskustva projekta Heritage HUB
Predavači: Aleksandra Nikolic, andragog, Glorija Martinovic, komunikolog i Rade Milic, arheolog
Tokom vebinara ce biti predstavljeni digitalni alati i VR tehnika kao podrška nastavnicima u inovativnom učenju kulturnog nasleđa, kao i projekat Heritage Hubs koji donosi nova iskustva i inovativne ideje, posebno ideje i dobru praksu transnacionalnog i međukulturnog obrazovanja u oblasti nasleđa. Projekat Heritage Hubs zajednički su realizovali Centar za urbani razvoj u Srbiji, Udruženje za obrazovanje u oblasti kulturnog nasledja u Finskoj i Fondacija San Miljan dela Koholja u Španiji, uz podršku Viteco E-learning Solutions (heritagehubs.eu).
U sklopu prezentacije će biti predstavljeno srpsko izdanje Heritage Hubs Priručnika za kulturno nasleđe u obrazovanju, u koji su pretočeni primeri dobre prakse i iskustva projekta u razvoju didaktičkog pristupa, kako bi se učiteljima i nastavnicima pružila podrška i pomoć u inovativnom uključivanju kulturnog nasleđa u realizaciju školskog programa. Priručnik je zamišljen kao sredstvo za praktičnu primenu predložene metodologije, te kao doprinos postojećem korpusu platformi i alatki za obrazovanje u oblasti nasleđa, kao što su Teaching with Europeana ili Europe’s Cultural Heritage Toolkit for Teachers.
PREDAVANJE 3: Europeana kao resurs za STEM aktivnosti
Predavač: Natalija Budinski, nastavnica matematike
Europeana je digitalna platforma za kulturno nasleđe i omogućava pristup velikom broju digitalnih zapisa koji potiću iz mnogobrojnih evropskih biblioteka, muzeja, arhiva i galerija. Ti resursi se mogu jednostavno i besplatno integrisati u različite edukativne aktivnosti i na taj način podržati inovativnosti u nastavi i razvijati kompetencije učenika potrebne u 21. veku. Iako je veza sa sruštvenim naukama, jezicima ili kulturom očigledna, resursi koje nudi Europeana mogu da se primene i u nastavi matematike, ali i u drugim STEM disciplinama. U prezentaciji će biti prikazani primeri primene Europeana resursa u nastavi matematike, posebno za isticanje veze između matematike i umetnosti, ali i za upoznavanje učenika sa istorijom matematike.
Ko će biti vaši predavači?
Snežana Tošović diplomirala je na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Radila je kao nastavnica matematike u Osnovnoj školi „Tanasko Rajić” u Čačku 19 godina. U svojoj školi osnovala je klub „Kefalica”, koji kroz svakodnevnu primenu promoviše matematiku i pokazuje njenu lepotu i povezanost sa umetnošću. Matematički časopis „Matiš”, proizvod kluba, osvojio je prvo mesto na Četvrtom sajmu školskog izdavaštva Moravičkog okruga. U svom rodnom gradu bila je zadužena za pripremu i otvaranje izložbe posvećene 150. godišnjici rođenja slavnog matematičara, pronalazača i putopisca Mihaila Petrovića Alasa, zajedno sa članovima kluba i akademicima sa Matematičkog instituta SANU i Matematičkog društva Srbije. Više o Snežani možete saznati OVDE.
Ivana Ćirjaković je etnolog u Narodnom muzeju Čačaku.
Aleksandra Nikolic, istoričarka umetnosti, viši kustos edukator, sarađuje sa Centrom za urbani razvoj kao nacionalni koordinator projekta Heritage Hubs u Srbiji. Kao viši kustos edukator Centralnog instituta za konzervaciju, radi na podizanju kompetencija u oblasti konzervacije i realizaciji edukativnih programa i senzibilizaciji javnosti za značaj kulturnog nasleđa. Bila je jedan od realizatora nastave u okviru master studija iz preventivne konzervacije pri multidisciplinarnim studijama Univerziteta u Beogradu i programa neformalne obuke za muzeje u Srbiji i regionu. Bila je angažovana kao konsultant i član stručnih timova u dugogodišnjim međunarodnim programima ICCROM-a (Međunarodnog centra za proučavanje konzervacije i restauracije kulturnih dobara) − Archaeological Conservation for Southeast Europe, Sharing Conservation Decisions i RE-ORG, a sa ICCROM-om sarađuje i u razvoju i realizaciji programa International Summer School on Communication and Teaching Skills in Conservation and Science, posebno se baveći primenom hibridnog učenja u konzervaciji.
Glorija Martinovic, kulturolog
Radi u Centru za urbani razvoj kao projektni menadžer i trenutno je nacionalni koordinator na Evropskom projektu “IMPACT – Inclusion Matters! using Performing Arts towards Cohesion and Tolerance” na programu Erasmus +, Strateška partnerstva u oblasti mladih. Kao projektni menadžer odgovorna je za razvoj i realizaciju projektnih aktivnosti, vodi planiranje projekata, budžetiranje, akcione planove, procese praćenja kao i finansijske i narativne izveštaje donatorima. Bila je menadžer na Evropskim projektima Art4Start i Farytale Genderology u okviru Erasmus + programa, razvoja kapaciteta u oblasti mladih gde je radila na razvoju inovativnih metodologija u neformalnoj edukaciji putem novih tehnologija. Bila je zaposlena u Dečijem kulturnom centru “Majdan”, ustanovi kulture Gradske opštine Savski venac, kao urednik programa. Organizovala je edukativne, umetničke i sportske programe za decu i mlade kao i pozorišne predstave i festivale.
Rade Milic, arheolog, društveni aktivista i stručnjak za kulturno-istorijsko nasleđe Beograda, kao i primenu savremenih tehnologija u promovisanju kulturne baštine Srbije.
Kroz organizovanje, rukovođenje i učešće u više projekata, od kojih je većina međunarodnog karaktera, Rade Milić je uveo nove načine prezentacije kulturnog i istorijskog nasleđa Srbije i njenog povezivanja sa evropskim i svetskim kulturnim nasleđem.
Bio je saradnik na projektu „diStory – Digital Stories of Small Historic Towns” – jedinstvena međunarodna digitalna platforma koja uz pomoć novih tehnologija objedinjuje interpretaciju i promociju kulturnog nasleđa u malim gradovima sa bogatim kulturnim i istorijskim nasleđem, sa ciljem da kulturna baština postane pristupačna i atraktivna za novu digitalnu publiku (Creative Europe 2016).
Od 2018. do 2020. godine bio je saradnik na projektu Heritage Hubs Poseban doprinos projekta je uvođenje novih digitalnih alata kao didaktičkog sredstva u školsku nastavu od nasleđu. (Creative Europe – Cultural Heritage 2018 – EACEA) Evropska godina kulturnog nasleđa.
Rade je bio stručni saradnik u kreiranju aplikacije Holograd za Android i IOS mobilne telefone i tablete. Uz pomoć AR tehnologije, u posebnim sekcijama, u okviru ove aplikacije se nalaze se prikazi antičke kulturne baštine u Srbiji. Aplikacija sadrži: Hekatu (Beograd), Konstancije II (Sremska Mitrovica), Kibela, Galerije i Dionis (Feliks Romulijana).
Natalija Budinski nastavnik je matematike i član UO Science on Stage. Posvećena je inovacijama u obrazovanju, posebno učenju matematike kroz kreativne aktivnosti i umetnost. Godine 2018. izabrana je kao jedna od tri stotine najinovativnijih Microsoftovih učitelja na svetu (Most innovative Microsoft teachers in the world), dok je 2019. godine nagrađena za izuzetno korišćenje Skajpa u obrazovanju. Prati savremene trendove u obrazovanju i koristi tehnologiju u svojoj učionici. Njeni učenici koriste GeoGebru za modeliranje i 3D štampanje objekata. Pored svoje učionice, ona promoviše inovacije u Srbiji, ali i u inostranstvu – u Finskoj, Kanadi, Francuskoj, Singapuru, Austriji i Švedskoj na festival „Bridges”, ali i na Microsoft Education Exchange konferencijama. Više o Nataliji možete saznati OVDE.
OTVORENA JE PRIJAVA – pridružite se našim predavačima na novom SonS susretu
Da biste pratili nova STEAM onlajn-predavanja, potrebno je da se što pre prijavite i osigurate sebi učešće na vreme. Nakon održanih predavanja, imate mogućnost da sa našim predavačima popričate putem aplikacije „Google Meet”.
Članovi Instituta za moderno obrazovanje predavanja mogu da prate preko svojih naloga, dok je ostalim kolegama praćenje obezbeđeno preko linka koji dobijaju u prijavi.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs, sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.