„Kad može Eratosten, možemo i mi”: Kako je troje nastavnika povezivanjem astronomije, geometrije, matematike i fizike izračunalo obim Zemlje?
Science on Stage Srbija i njen predstavnik za Srbiju – Institut za moderno obrazovanje – pozivaju sve vaspitače, učitelje, nastavnike opštih i stručnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se pridruže drugim po redu onlajn-predavanjima, koja će se održati 24. jula 2020, od 17:00h, preko jedinstvene Platforme za učenje na daljinu Instituta za moderno obrazovanje.
Prisustvom na predavanjima imate priliku da od čak tri sjajna i višestruko nagrađivana STEAM nastavnika čujete korisne savete iz prakse, da se upoznate sa modelom eksperimentalne nastave, da saznate kako da kod učenika produbite istraživački duh i da uz to dobijete i zvaničan sertifikat za interno stručno usavršavanje koji vam organizatori – Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje – besplatno izdaju.
Predavanje 1: Saznajte kako Eratostenov eksperiment „živi” i u savremenom okruženju
U okviru prvog predavanja mr Tatjana Marković Topalović, nastavnik fizike, predstaviće vam istoriju Eratostenovog eksperimenta i istaći važnost povezivanja istorije i filozofije sa savremenim obrazovanjem. Kroz svoje izlaganje predavač će staviti fokus na samu ideju o loptastom obliku Zemlje, uz objašnjenje kako je Eratosten, koristeći Aristarhovu metodu merenja uglova skafom, uspeo vrlo domišljato i izuzetno precizno da izmeri obim Zemlje. Osim stručnih objašnjenja, imaćete priliku da čujete i kako je Eratostenov način merenja „preživeo” i prilagodio se savremenom trenutku.
Predavanje 2: Eratostenov eksperiment kao primer projektne nastave za osnovnu i srednju školu
Nastavnik matematike Snežana Tošović pokazaće vam kako Eratostenov eksperiment možete koristiti kao primer projektne nastave sa učenicima od prvog razreda osnovne škole pa sve do završnih razreda srednje škole. Pored korisnih znanja iz fizike i matematike, ovaj eksperiment pruža i bogata znanja iz istorije, filozofije, astronomije, likovne umetnosti, ali i srpskog jezika. Predavač će vam dati praktične primere kako se projekat može realizovati u okviru jednog časa redovne nastave, ali i u okviru više časova – bilo na redovnoj nastavi ili na časovima vannastavnih aktivnosti. Pridružite se predavanju i saznajte kako ovaj veoma jednostavan eksperiment stvara fascinantna otkrića, naročito ako se posmatra očima velikog naučnika.
Predavanje 3: Planetarni eksperiment – iskustva i saveti iz prakse
Danilo Borovnica, nastavnik matematike i informatike, preneće vam direktna iskustva sa učešća u globalnom eksperimentu merenja obima Zemlje po meridijanima, u kom je, zajedno sa svojim učenicima, koristio razne alate i STEAM primenjiva znanja za pripremu i realizaciju projekta, povezujući ambijentalnu nastavu i ozbiljne matematičke i analitičke proračune. Na predavanju ćete od Danila imati priliku da čujete kako su kroz Eratostenov eksperiment njegovi učenici, ali i on razvili važne kompetencije za praktičnu primenu istraživačke nastave, što je mlade naučnike iz Kikinde pridružilo međunarodnom projektu u organizaciji škole „Elinogermaniki Agogi” iz Atine.
Ko su vaši predavači na drugom predavanju iz ciklusa „Primeri najboljih nastavnih praksi u STEAM nastavi u Srbiji”?
Mr Tatjana Marković Topalović je magistar fizike. Nosilac je nagrade za najboljeg edukatora u Srbiji za 2014. godinu i predstavljala je Srbiju 2019. godine na svetskom takmičenju „Global Teacher Prize”. Napisala je i objavila preko dosta programa obuka u zemlji i inostranstvu, veliki broj stručnih radova iz didaktike i metodike nastave fizike. Na pragu 21. veka osnovala je u školi neobično društvo – društvo zaljubljenika u fiziku – „FIZIXE”, a članstvo u ovom društvu nije bilo definisano visinom ocene, već ljubavlju prema fizici, nauci i radoznalosti uopšte. Više o Tatjani možete saznati OVDE.
Danilo Borovnica je nastavnik matematike u Osnovnoj školi „Sveti Sava” u Kikindi i stručnjak sa bogatim iskustvom u obrazovanju (matematika i informatika), informacionim tehnologijama i standardima kvaliteta. Titulu matematičara stekao je na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Radio je 21 godinu kao IT stručnjak u banci i privrednoj kompaniji. Predavao je matematiku i računarske nauke u jednoj srednjoj školi. Autor je više priručnika iz oblasti informatike, autor je i realizator akreditovanog seminara, učestvovao je u mnogim projektima kao autor, realizator i rukovodilac projekta. Više o Danilu možete saznati OVDE.
Snežana Tošović diplomirala je na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Radila je kao nastavnica matematike u Osnovnoj školi „Tanasko Rajić” u Čačku 19 godina. U svojoj školi osnovala je klub „Kefalica”, koji kroz svakodnevnu primenu promoviše matematiku i pokazuje njenu lepotu i povezanost sa umetnošću. Matematički časopis „Matiš”, proizvod kluba, osvojio je prvo mesto na Četvrtom sajmu školskog izdavaštva Moravičkog okruga. U svom rodnom gradu bila je zadužena za pripremu i otvaranje izložbe posvećene 150. godišnjici rođenja slavnog matematičara, pronalazača i putopisca Mihaila Petrovića Alasa, zajedno sa članovima kluba i akademicima sa Matematičkog instituta SANU i Matematičkog društva Srbije. Više o Snežani možete saznati OVDE.
PRIJAVA JE OTVORENA – obezbedite sebi mesto na novim STEAM virtuelnim događajima na vreme
Da biste nam se pridružili na STEAM onlajn-predavanjima, potrebno je da se što pre prijavite, jer je broj mesta ograničen. Prisustvo na događajima je besplatno, a osim mogućnosti da sa vama podele svoje ideje za nastavu, zainteresovanim kolegama nudimo šansu i da nakon predavanja putem Google Meeta popričaju sa našim predavačima i od njih saznaju još neke praktične savete.
Članovi Instituta za moderno obrazovanje predavanja mogu da prate preko svojih naloga, dok je ostalim kolegama praćenje obezbeđeno preko linka koji dobijaju po prijavi.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adrese: office@institut.edu.rs, sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.