31. SonS vebinar: Iskustva sa dvanaestog međunarodnog STEAM festivala „Science on Stage”
Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje pozivaju sve prosvetne radnike da prate novi SonS vebinar, u četvrtak, 14. 4. 2022, od 18:00, putem aplikacije „Google Meet”.
Na ovom vebinaru ćete čuti interesantne priče sa nedavno održanog međunarodnog festivala u Pragu, na kom su predstavnici Srbije govorili o pobedničkim projektima sa prvog nacionalnog SonS festivala.
O prilici koju su dobili, razmeni znanja, novim projektima i idejama govoriće:
Dalibor Todorović, Gimnazija „9. maj”, član Upravnog odbora mreže „SonS Srbija” i vođa delegacije.
Dalibor Todorović je diplomirao na Elektronskom fakultetu na smeru Računarska tehnika i informatika. Radi kao nastavnik stručnih predmeta u IT odeljenju sa učenicima nadarenim za informatiku i računarstvo u Gimnaziji „9.maj” u Nišu. Od samog početka rada u obrazovanju zalaže se za modernizaciju i digitalizaciju nastavnog procesa. U svojoj nastavnoj praksi nastoji da razvija digitalne kompetencije učenika podsticanjem kritičkog mišljenja i sposobnosti analitičkog rešavanja problema kroz projektno orijentisanu nastavu upotrebom informaciono-komunikacionih tehnologija. Podučava svoje učenike da ne budu samo konzumenti već i kreatori digitalnih sadržaja, za šta su nagrađivani na mnogim nacionalnim i internacionalnim takmičenjima, smotrama i konkursima. Član je Pedagoškog društva informatičara Srbije, kao i Radne grupe Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za redefinisanje informatičkih sadržaja u osnovnoj i srednjoj školi i nalazi se na listi ocenjivača rukopisa udžbenika za informatiku i računarstvo. Jedan je od Scientix ambasadora za Srbiju, a takođe je i ambasador programa Erasmus+ za Srbiju, kao i evropske mreže eTwinning. Angažovan je kao sertifikovani konsultant/trener British Councila na projektu „Škole za 21. vek”, kao trener za direktore i nastavnike, kao voditelj obuka za nacionalni projekat „Digitalna učionica / Digitalno kompetentan nastavnik – uvođenje digitalnih udžbenika i digitalnih obrazovnih materijala”, ali i kao voditelj projekta „Razvoj digitalnih kompetencija” Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Autor je i realizator akreditovanih seminara na temu primene digitalnih alata u nastavi. Učestvovao je na više desetina evropskih konferencija o obrazovanju kao učesnik, predavač, voditelj radionica i moderator. Dobitnik je više nacionalnih i internacionalnih nagrada i priznanja, među kojima su prva, druga i dva puta treća nagrada na nacionalnom konkursu „Digitalni čas”, zatim nagrada „STEM Ahead” European Schoolneta iz Brisela na takmičenju „STEM Alliance”, kao i prva nagrada Evropske komisije „eSkills for Jobs 2016” u kategoriji za izvanrednost u razvijanju digitalnih veština kroz izuzetnost u upotrebi IKT-a u nastavi, inovativan način razvijanja digitalnih veština učenika i kros-kurikularni pristup u podučavanju digitalnih veština.
Tanja Olear Gojić, Osnovna škola „Dragan Lukić”, projekat „Čarobni svet magneta”.
Tanja Olear Gojić je pedagoški savetnik i profesor razredne nastave sa 23 godine radnog iskustva. Trenutno je zaposlena kao učitelj u OŠ „Dragan Lukić” u Beogradu. Ona je i nosilac priznanja „Najbolji edukator Srbije”, Scientix i SonS ambasador za Srbiju, predsednik Udruženja građana „UčenIQ” i trenutni koordinator Odseka za rad sa decom u Mensi Srbije. Autor je programa „Od crtanja do programiranja” i akreditovanog programa stručnog usavršavanja za nastavnike „Učimo brzo i lako, jer znamo kako”, podržanih od Mense Srbije, kao i stručnih skupova „Stimulacija intelektualnog razvoja” i „Rad sa decom sa izuzetnim sposobnostima (rad sa darovitim učenicima)”. Takođe je autor i koordinator regionalnog projekta „Dan inteligencije” (2019–2022). Predavač je na konferencijama, obukama i radionicama za nastavnike i član je organizacionog odbora međunarodne naučnostručne konferencije „Darovitost, obrazovanje i razvoj”. Dobitnik je jedne od Scientix nagrada za STEM Discovery Week 2018. godine. Voli STEM, programiranje, robotiku, kreativno izražavanje i aktivnosti u prirodi. Realizuje STEM radionice za decu. Od ove godine je nacionalni koordinator nastavnika Srbije u projektu „ARETE Pilot 2”, koji realizuje Schoolnet Academy iz Brisela. Projekat se bavi istraživanjem o uticaju proširene realnosti (AR) na sticanje i zadržavanje znanja iz STEM oblasti. Prvi je pobednik nacionalnog festivala „Nauka na sceni” (Science on Stage) i predstavnik je Srbije na takmičarskom delu evropskog festivala nauke „Science on Stage” u Pragu 2022. godine.
Lana Nikolić, Osnovna škola „Slobodan Penezić Krcun”, Gimnazija u Lazarevcu, projekat „Tehnologije i patenti ’pozajmljeni’ od živih bića”.
Od 2012. obavlja posao nastavnika geografije u OŠ “Slobodan Penezić Krcun” u Junkovcu i kao nastavnik izbornih programa u Gimnaziji u Lazarevcu. Pored predmeta geografija, predavala je slobodne aktivnosti Čuvari prirode i Snalaženje u prirodi, obogaćeni jednosmenski rad iz geografije, izborne programe u gimanziji (Primenjene nauke ,Religije i civilizacije, , Osnovi geopolitike). Učestvovanje u društveno-odgovornoj akciji “Posadi svoj hlad”, saradnja sa lokalnim planinarskim društvom “VIS”, saradnja sa bivšim učenicima gimnazije – kao gosti predavači iz domena različitih nauka.
Jedan od osnivača školskog festivala “Dan nauke” koji je realizovan prvi put 2019. godine u OŠ “Slobodan Penezić Krcun” u Junkovcu.
Dobitnica drugog mesta na festivalu “Science on stage” projektom Tehnologije I patenti “pozajmljeni” od živih bića. Autor projekata sa primenom IKT-a u neposrednoj nastavi i nastavi na daljinu.
Milica Aleksić, Savremena gimnazija, projekat „DRIVE SAFELY – interdisciplinarni projekat o bezbednoj vožnji”.
Profesorka engleskog jezika Milica Aleksić diplomirala je na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer Engleski jezik i književnost, i stekla diplomu koja je izjednačena sa master diplomom. Iskustvo u pedagoškom radu stekla je u više privatnih škola kroz podučavanje dece i odraslih. Posebnu pažnju posvećuje stilovima učenja i razvijanju materijala i kurseva sa posebnim fokusom na komunikacione veštine i praktičnu upotrebu jezika. Pored nastave, svoje vidike proširuje i znanjima iz oblasti ljudskih resursa, čime se bavila izvesno vreme. Postaje sertifikovani tumač Facet 5 testova ličnosti i radi na proceni potencijala i razvoju zaposlenih. Veoma je ponosna na svoje petnaestogodišnje volontersko angažovanje u Crvenom krstu, kao edukator na teme prve pomoći, komunikacije, humanih vrednosti, tolerancije, pisanja projekata itd.
Biljana Uskoković Brković, Osnovna škola „Milica Pavlović”, projekat „Vizuelna percepcija”.
Biljana je profesor biologije u osnovnoj školi „Milica Pavlović”, u Čačku. Završila je Prirodno-matematički fakultet, smer Biologija. U nastavi je 21 godinu. Vodi savremenu nastavu usmerenu ka istraživačkom radu učenika, gde učenici dobijaju uputstva za rad, sarađuju i stvaraju rešenja. Neguje i održava interesovanja učenika za predmet i nauku.
Mišljenje stručne službe škole u kojoj radi: „Njeni učenici su rado učestvovali i ostvarivali rezultate na takmičenjima svih nivoa. Kroz komunikaciju sa decom može se prepoznati da učenici koji se takmiče iz oblasti biologije nisu pod stresom i moranjem već se zalažu iz probuđene ljubavi za nastavni predmet. Svake školske godine realizuje ugledne časove i projekte koji uvek inspirišu kolege da i sami rade na sebi i usavršavaju se. Najvažnije je što na njenim časovima svaki učenik ima priliku da pokaže sebe u najboljem svetlu, i da mnogo nauči, ne samo lekcije iz biologije već i lekcije iz života.”
Dobitnica je više priznanja i nagrada za svoj rad.
Organizatori, Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje, svim koleginicama i kolegama koji budu prisustvovali vebinaru izdaće sertifikat za stručno usavršavanje unutar ustanove potpuno BESPLATNO.
Želimo da vas motivišemo da se uključite u STEAM aktivnosti i da možda baš vi budete predstavnik Srbije na sledećem međunarodnom SonS festivalu.
PRIJAVA JE OTVORENA
Da biste pratili nova STEAM onlajn-predavanja, potrebno je da se što pre prijavite i osigurate sebi učešće na vreme. Svim prijavljenim kolegama blagovremeno ćemo poslati podatke za pristup.
Ukoliko želite da uvek budete u toku sa aktuelnim događajima Instituta za moderno obrazovanje, pridružite se našoj Viber zajednici.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs, sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.