Mensa Srbije u Science on Stage Srbija ciklusu najboljih STEAM nastavnih praksi
Science on Stage Srbija, Mensa Srbije i Institut za moderno obrazovanje pozivaju sve vaspitače, učitelje, nastavnike opštih i stručnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se pridruže sedmim po redu onlajn-predavanjima iz ciklusa „Primeri najboljih STEAM nastavnih praksi u Srbiji”, koja će se održati 9. oktobra 2020, od 17:00h, preko jedinstvene Platforme za učenje na daljinu Instituta za moderno obrazovanje.
Imaćete priliku da čujete četiri odlična predavanja od predsednika, potpredsednika i članova Mense Srbije, a uz to i da steknete zvaničan sertifikat za stručno usavršavanje unutar ustanove, koji vam organizatori – Science on Stage Srbija i Institut za moderno obrazovanje – besplatno izdaju. Predavanja su usmerena na značaj darovitosti i obeležavanja događaja „Dan inteligencije 2020”.
Predavanje 1: „Aktivnosti Mense Srbije u podršci darovitima, značaj promene koncepta obrazovanja u skladu sa potrebama društva 21. veka i razvojem darovitosti”
Aleksandra Borović
Predsednik Mense Srbije, pokretač međunarodnih konferencija o darovitosti u Srbiji.
Član Odbora za darovitu omladinu (Gifted Youth Committee) udruženja „Mensa International”, autor i rukovodilac Erasmus+ projekta „Teachers for Gifted”, diplomirani prostorni planer, sertifikovani projekt menadžer, PR menadžer i licencirani turistički vodič, nosilac titule „Kongresni ambasador Srbije” za 2016.
Predavanje 2: „Značaj promene koncepta obrazovanja kako bi ono odgovaralo potrebama društva 21. veka i pogodovalo razvoju darovitosti”
Predrag Đukić
Međunarodni konsultant za razvoj i organizaciju zaposlenih, posvećen razvoju timova vrhunskih performansi. Magistrirao je menadžment i dve decenije obavljao brojne rukovodeće funkcije, kako u novoosnovanim kompanijama tako i u onim koje su deo međunarodnih grupacija. Za potrebe timova koje je vodio razvio je program za unapređenje ključnih veština, koji se, između ostalog, od 2017. godine koristi i za razvoj sposobnosti darovitih učenika u okviru Nacionalnog centra za talente. Kao ambasador svetske Mense, držao je predavanja o razvoju umnih sposobnosti na najvećim okupljanjima tog udruženja u Americi i Evropi. Predavao je i na brojnim međunarodnim konferencijama i tribinama o unapređenju obrazovanja, razvoju ključnih kompetencija i darovitosti, a održao je i predavanja na koledžima „Triniti” i „Merton” u Oksfordu. Koordinator je specijalnih grupa za nove tehnologije i razvoj funkcionalnog mišljenja, član nacionalnog tima za testiranje kreativnosti, potpredsednik Mense Srbije i član tela udruženja „Mensa International”.
Predavanje 3: „Onlajn-mentorstvo u nastavi matematike i njen značaj prilikom rada sa nadarenim učenicima”
Marija Prutkin
Profesor je matematike i informatike i računarstva, po struci је master matematičar, osoba je koja se trudi da osavremeni nastavni proces i u svoju učionicu unese nove metode učenja uz upotrebu savremenih tehnologija kako bi postignuća učenika bila što bolja. Rad sa decom smatra veoma izazovnim, naročito u vreme kada su učenicima mnogi materijali za učenje lako dostupni, ali ih treba obučiti za njihovo pravilno tumačenje i korišćenje. U svoj nastavni proces, kao i u vannastavne aktivnosti, uključuje razne projekte i dešavanja za učenike, interaktivne radionice i manifestacije čiji je cilj promocija nauke. Ona je ambasador Globalnog matematičkog projekta za Srbiju od 2018. godine. Dobitnik je nacionalnih i evropskih oznaka kvaliteta za realizovane eTwinning projekte. U okviru projekta „Dan inteligencije 2019” jedna od njenih aktivnosti sa učenicima našla se među 30 nagrađenih primera dobre prakse, koju je predstavila na tribini „Stimulacija intelektualnog razvoja – primeri dobre prakse”. Jedna je od učesnika na Erazmus+ projektu mobilnosti koji je odobren Mensi Srbije – „Teachers for gifted” – planiranog za 2020. godinu. Od 2017. je punopravni član Mense Srbije, a takođe je i član Instituta za moderno obrazovanje.
Predavanje 4: „Časovi dodatne nastave i hemijske sekcije tokom nastave na daljinu u vreme pandemije”
Dejan Jović
Profesor hemije i član Mense Srbije, predaje hemiju u Šabačkoj gimnaziji. Diplomirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, gde je i masterirao na nastavnom smeru. Drugi master rad je odbranio na Hemijskom fakultetu u Beogradu. Poseduje bogato iskustvo rada u hemijskoj industriji, koje poslednje dve godine obilato koristi u prosveti. Oblasti njegovog interesovanja su rad sa decom darovitom za hemiju i druge prirodne nauke i metodologija rada sa ovakvim učenicima. Vršio je brojna istraživanja na temu identifikacije i rada sa darovitim učenicima, gde je sarađivao sa brojnim kolegama – nastavnicima hemije – kao i sa psiholozima. Svoje rezultate je predstavljao na brojnim konferencijama i stručnim skupovima. Trenutno učestvuje u Erasmus + projektu „Teachers for Gifted”. Član je Instituta za moderno obrazovanje, Srpskog hemijskog društva i Saveza hemijskih inženjera Srbije. Takođe se aktivno bavi muzikom, svira u KUD „Abrašević” iz Šapca.
OTVORENA JE PRIJAVA – otkrijte kako izgleda onlajn-mentorstvo i rad sa nadarenim učenicima
Da biste pratili nova STEAM onlajn-predavanja, potrebno je da se što pre prijavite i osigurate sebi učešće na vreme. Nakon održanih predavanja, imate mogućnost da sa našim predavačima popričate putem aplikacije „Google Meet”.
NAPOMENA: Članovi Instituta za moderno obrazovanje predavanja mogu da prate preko svojih naloga, dok je ostalim kolegama praćenje obezbeđeno preko linka koji dobijaju u prijavi.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adresa: office@institut.edu.rs, sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.