Pridružite se virtuelnoj STEAM revoluciji: 2 besplatna onlajn-predavanja za sve zaposlene u obrazovanju
Ako želite da saznate koje su to kvalitetne nastavne ideje i da nastavu usmerite ka sticanju praktičnih znanja, evo prilike da budete rame uz rame sa najboljim STEAM predavačima iz Srbije i cele Evrope.
Science on Stage, najveća mreža STEAM nastavnika u Evropi, i njen predstavnik za Srbiju – Institut za moderno obrazovanje – pozivaju sve vaspitače, učitelje, nastavnike opštih i stručnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se pridruže prvim onlajn-predavanjima, koja će se održati 8. jula 2020, od 17h, u okviru ciklusa: „Primeri najboljih nastavnih praksi u STEAM nastavi u Srbiji”.
Pored prilike da 8. jula upoznate sjajne predavače, čujete puno stručnih i korisnih saveta i razmenite interesantne ideje za nastavu, Science on Stage Srbija će kolegama koji se pridruže prvim predavanjima omogućiti da čak dva puta mesečno, u drugoj i četvrtoj nedelji, budu deo STEAM događaja, i to potpuno besplatno!
Uz STEAM pristup svi nastavni predmeti se uče lako
Dolaskom mreže Science on Stage pokrenute su značajne aktivnosti razvijanja nastavničkih kompetencija u STEAM nastavi u Srbiji, a njihov cilj je promocija nauke. One nude nastavne ideje za rad u učionici i onlajn-nastavu, okupljajući nastavnike sa svih nivoa obrazovanja – od predškolskog uzrasta, preko osnovne škole, do srednje škole – a sve s ciljem stručnog usavršavanja u vidu razmene praktičnih saveta.
Ovom prilikom vas pozivamo na dva onlajn STEAM predavanja.
Predavanje: „Da li su nam zaista potrebne nuklearne elektrane? – praktični IT alati u nastavi fizike”
U okviru prvog virtuelnog STEAM okupljanja svi zaposleni u obrazovanju imaće priliku da čuju kako je nastavnik fizike Mladen Šljivović tokom trajanja onlajn-nastave pripremio sjajan nastavni čas o nuklearnoj energiji, fisiji i otpadu.
Više o predavaču možete saznati ovde ⏪
Uz primenu različitih onlajn-alata, kreativnosti i didaktičko-metodičke stručnosti povezivanja nastavnih metoda, učenici su kroz igru veoma lako savladali složeno gradivo, ali i dobili praktične veštine naučivši kako teče uranijumsko cepanje.
Naš predavač Mladen predstaviće vam nastavni čas pod nazivom „Da li su nam zaista potrebne nuklearne elektrane? – praktični IT alati u nastavi fizike”, koji je osvojio međunarodnu nagradu na takmičenju Scientix za inovativan pristup obrazovanju, ali i nacionalnu nagradu za najbolji primer upotrebe IKT-a u nastavi prirodnih predmeta u srednjoj školi.
Predavanje: „Matematika i održivi urbanizam – kako su učenici osnovne škole napravili 3D grad?”
Nastavnik matematike Anica Tričković, drugi predavač u okviru prvog kruga STEAM usavršavanja, pokazaće vam kako se matematika može učiti van učionice, na koji način ovaj nastavni predmet nalazi primenu u učeničkoj profesionalnoj orijentaciji, interpersonalnom povezivanju, razvijanju timskog duha i afirmativnih odnosa u odeljenju, povezivanju učenika sa lokalnom zajednicom, ali i kako na praktičnom primeru učenici od petog do osmog razreda sa lakoćom umeju da računaju površine svih matematičkih figura bez „bubanja” i uz razumevanje.
Više o predavaču možete saznati ovde ⏪
Naš predavač Anica kroz predavanje pod nazivom „Matematika i održivi urbanizam – kako su učenici osnovne škole napravili 3D grad?” pokazaće vam kako se matematika interdisciplinarno povezuje i sa drugim prirodnim i društvenim naukama kroz STEAM pristup.
Često postavljano pitanje: Zašto je STEAM usavršavanje važno za svakog nastavnika?
Profesionalni i dobro obučeni nastavnici igraju ključnu ulogu kada se radi o suočavanju sa velikim društvenim izazovima u budućnosti. Međupredmetnim povezivanjem kroz STEAM pristup ostvaruju se smislene veze između različitih disciplina, što automatski razvija i učeničke kompetencije za bolje i kreativnije snalaženje u školskom i vanškolskom sistemu. Učenici koji kroz STEAM umeju da integrišu, međusobno prožimaju i sintetišu perspektive nekoliko disciplina imaju i veću šansu za isticanje na tržištu rada, zbog čega STEAM postaje imperativ obrazovanja i vaspitanja svuda u svetu, a konačno i u Srbiji.
Dolaskom mreže Science on Stage u okviru Instituta za moderno obrazovanje nastavnicima se pruža šansa da putem oprobanih primera iz prakse nauče kako da povežu više različitih nastavnih oblasti u nastavnu celinu koja je veća i značajnija od prostog zbira pojedinačnih nastavnih aktivnosti, časova ili predmeta.
Ne propustite ovu jedinstvenu priliku da postanete deo aktivne zajednice nastavnika Science on Stage Srbija, koja predstavlja mesto susreta kvalitetnih nastavnih ideja koje:
- nude inspiraciju, podršku i fleksibilne mogućnosti za učenje na svim obrazovnim nivoima,
- ističu značaj nauke i tehnologije u školama i društvenoj zajednici,
- nadahnjuju učenike različitih interesovanja, sposobnosti i mogućnosti,
- redukuju jaz između naučnih disciplina.
Edukacija koju sprovodi Institut za moderno obrazovanje u okviru mreže Science on Stage Srbija i EU omogućava svim nastavnicima sa uspešnom STEAM praksom specijalnu priliku da iznesu i vlastite ideje, dobiju povratne informacije i savete od domaćih i inostranih stručnjaka i tako se kvalifikuju za nacionalne SonS ambasadore. Više o kriterijumima i zahtevima konkursa za SonS STEAM ambsadore možete pronaći OVDE.
PRIJAVA JE OTVORENA – obezbedite sebi mesto na prvim STEAM vituelnim događajima na vreme
Da biste nam se pridružili na STEAM onlajn-predavanjima, potrebno je da se što pre prijavite jer je broj mesta ograničen. Prisustvo na događajima je besplatno, a osim mogućnosti da sa vama podele svoje ideje za nastavu, zainteresovanim kolegama nudimo šansu i da nakon predavanja putem Google Meeta popričaju sa našim predavačima i od njih saznaju još neke praktične savete.
Za više informacija možete nam se obratiti putem imejl-adrese: sonsserbia@institut.edu.rs ili pozivom na broj: 011/40-11-260.