Dvanaesti evropski festival Science on Stage održaće se od 24. do 27. marta 2022. godine u Pragu, Češka Republika.
Na najvećem evropskom sajmu obrazovanja za nastavnike STEM-a oko 450 nastavnika osnovnih i srednjih škola iz preko 30 zemalja okupiće se kako bi razmenili najbolje koncepte i praksu u podučavanju STEM predmeta. Oni će predstaviti svoje najinovativnije ideje „od nastavnika za nastavnike” na sajmu, u radionicama i performansima.
Bacite pogled iza scene festivala Science on Stage 2019!
Kategorije
Svi nastavnici u osnovnim i srednjim školama predstaviće svoje projekte i eksperimente na štandovima na izložbi, u delu koji će se zvati „sajam”. To je glavni element festivala. Ostali projekti koje je odabrao programski odbor festivala biće dodatno predstavljeni u kategorijama „radionice” i „aktivnosti na sceni”.
Sajam
Svi učesnici predstavljaju svoje projekte i eksperimente na štandovima u okviru sajma. Sajam je glavni element festivala.
Radionice (50 minuta)
Interaktivne praktične sesije „od nastavnika za nastavnike” tokom kojih nastavnici zajedno rade na učenju i uvežbavanju novih veština.
Aktivnosti na sceni (10 minuta)
Učesnici će na pozornici pokazati svoje nastavne projekte i eksperimente.
Glavne teme
Svi projekti predstavljaju načine učenja zasnovane na istraživanju.
- Nauka za najmlađe (projekti za predškolce i učenike osnovnih škola)
- Ciljevi održivog razvoja (SDG) u obrazovanju (projekti koji pokazuju kako STEM može doprineti postizanju SDG-a)
- Tehnologije u STEM obrazovanju (projekti koji uključuju kodiranje, IKT, big data, AI, VR, mrežnu sigurnost itd.)
- Raznolikost u STEM obrazovanju (projekti koji uključuju varijabilnost nastavnih metoda; za talentovane učenike, za inkluzivno učenje, saradnju između mlađih i starijih učenika itd.)
- Umetnost i STEM (npr. projekti koji kombinuju STEM s drugim disciplinama – umetnošću, muzikom, sportom, istorijom itd.)
- Saradnja u STEM obrazovanju (npr. projekti koji uključuju lokalnu zajednicu – projekti između nastavnika, škola i kompanija, različitih zajednica)
Zajednički projekti (projekti razvijeni u saradnji nastavnika iz različitih zemalja, od kojih je barem jedan učestvovao na prethodnom festivalu Science on Stage)
Kriterijumi za prijavu i žiri
Nastavnike koji učestvuju na SonS festivalu bira Nacionalni upravni odbor u svojoj zemlji. Izabrani nastavnici će prezentovati svoj projekat na štandu u okviru izložbenog sajma.
Primer idealnog Science on Stage projekta:
- promoviše interes učenika za nauku,
- odnosi se na svakodnevni život,
- ima održivi efekat,
- izvodljiv u svakodnevnom školskom životu i može se finansirati razumnim sredstvima,
- promoviše učenje zasnovano na istraživanju.
Nastavnike koji dodatno prezentuju svoje projekte na radionicama ili scenskim performansima bira međunarodni festivalski žiri, koji čine nastavnici naučnih predmeta, predstavnici ministarstava ili univerziteta. Svi članovi odbora Science on Stage Europe uključeni su takođe.
Međunarodni žiri na festivalu će odabrati najbolje projekte festivala i nagraditi ih sa „European STEM Teacher Award” („Evropskom nagradom STEM učitelja”). U izbornom procesu uzimaju se u obzir preporuke najboljih projekata od strane nacionalnih upravnih odbora.
Mesto održavanja festivala
Clarion Convention Hotel Prague
Freyova 33
190 00 Prag
Češka Republika
Pristalice i organizatori
Organizatori
U kooperaciji sa:
Podržano od strane: